ایده: openbook

بسم الله الرحمن الرحیم

چند وقت یه بار یه سری ایده میاد به ذهنم و عموما حدود یک ساعتی روش فکر می‌کنم ولی عموم ایده‌ها حتی اگه ایده‌ی خوبی باشه، سرمایه و یه سری چیزا می‌خواد که باعث می‌شه تا من نتونم اجراشون بکنم، به همین سبب تصمیم گرفتم به جای دور ریختن ایده‌های غیرقابل اجرا توسط خودم، اونا رو اینجا نشر بدم… (البته ممکنه ایده قبلا زده شده و اجرا شده باشه…)
فقط اگه ایده‌ای کاربردی بود و خواستید اجراش کنید به اسم خودتون تمومش نکنید دیگه (!)

خب ایده‌ی کنونی که البته ایده‌ی مشهوری هم هستش کتاب به صورت OpenSource هستش که در ادامه با ساز و کاری که توی ذهنمه توضیحش می‌دم.

خب، هدف ساخت یک انتشارات خیّرانه برای ارزان و رایگان کردن کتاب‌ها و همچنین بهبود فرایند ترجمه و نوشتن کتاب‌هاست.

همیشه افرادی هستند که علاقه‌مند به انتشار کتاب‌ها به صورت e-book و رایگان هستند و همچنین افراد زیادی هستند که شروع به ترجمه‌ی کتاب‌ها برای انتشار رایگان اون می‌کنن ولی نیمه تموم رها می‌کنن کار رو…
خلاصه‌ی فکر من اینه که یه راهی بسازیم که اولا e-bookهای واقعا رایگان جمع آوری بشن، این کتاب‌ها نسخه‌ی چاپی ازش وجود داشته باشه و با قیمت ارزان (قیمت ارسال و چاپ به اضافه‌ی اندکی سود) قابل تهیه باشه، با کمک سود فروش نسخه‌ی چاپی کتاب‌ها و حمایت مالی مردم بشه حق امتیاز کتاب‌های پر مخاطب و گرونو خرید و اونا رو هم ارزان کرد و همچنین جایی باشه که مردم در فرایند نوشته/ترجمه شدن کتاب‌ها کمک کنن، ترجمه‌ی گروهی توسط داوطلبان انجام بشه و …

حالا یه سری جزئیاتشو به صورت تیتر وار می‌گم:

 1. اگه با tex و latex آشنایی داشته باشید می‌دونید که میشه با نوعی کد نویسی و در چندین فایل و … نیز کتاب نوشت، اگه کتاب‌ها با لتک باشن، یه مخزن git و سایتی مثل github می‌تونه ایده‌ی کار گروهی در فرایند نوشته شدن باهاش اجرا بشه.
  کارگروهی برای کتاب‌های کمک‌آموزشی کنکور و همچنین ترجمه‌ها می‌تونه خیلی خوب باشه و معلم از شاگرداش یا معلمای دیگه بهش کمک کنن.
 2. می‌شه یکی از انتشارات‌ها همین کارو اجرا کنه، چون امکانات چاپ در دسترسش هست و نام و نشان هم داره و راحت می‌تونه این روشو مشهور کنه.
 3. این کار به انتشارات دیگه هم ضربه‌ی خاصی نمیزنه چون هدفش رقابت یا کسب درآمد نیست.
 4. روش وجود تبلیغات در بعضی از صفحات کتاب می‌تونه برای سودآوری بیشتر برای خرید امتیاز کتاب‌ها کمک کنه.
 5. افراد زیادی وجود دارن که به انتشارات‌ها پول می‌دن تا کتاب رو براشون چاپ کنه و بفروشه که معمولا افراد مشهوری نیستن…  چنین فرایندی رو هم میشه با قیمت ارزان تر انجام داد باهاش.
 6. کتاب‌های ebook در سایه‌ی یک برند منتشر می‌شن و به قدرت ebook کمک می‌کنه.

همینا 🙂

(8)(5)

5 دیدگاه برای “ایده: openbook”

 1. سلام خوبی؟ چه وبلاگ خفنی داری 🙂
  ببین من کتاب متن باز رو نفهمیدم! الان تو اینترنت سایتایی هس که ویرایش یا ترجمه کتاب رو آدمای داوطلب انجام بدن اما خب کتاب رو آخرش یک نفر نوشته. ویکی پدیا هم که بازه در واقع یه دایره المعارفه و انسجام و گستردگی کتاب رو نداره. اما به نظر کار جالبی میشه که یه سازوکاری باشه که یه کتاب داستان رو یه مجموعه آدم بنویسن و هیچ وقت تموم نشه 🙂
  چاکریم :]

  (0)(0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *