دسته‌ها
فنی

همه چیز پر!

بسم الله الرحمن الرحیم.

اگه وبلاگ، وب‌سایت‌ها یا چیزایی که دست من بود رو دنبال می‌کردین یا چند وقت یه بار بهشون سر می‌زدین، احتمالا متوجه این موضوع شدین که تقریبا از آخر ماه پیش پایینه حتی وقتی که دارم این متن رو می‌نویسم هم پایینه.
می‌خوام بنویسم چه اتفاق ناخوشایندی افتاده! 🙁

با توجه به کم بودن بار سایت‌ها، یه vps گرفته بودم و همه‌شونو روی اون بالا آورده بودم، البته مراقبت می‌کردم و هر ماه تمدیدش می‌کردم، از سایت abrisho.com سرویس گرفته بودم، سرویسشون کیفیتش خیلی خوب نبود از نظر اینترنت، ولی در کل بد نبود و نزدیک دو سال بود که ازشون استفاده می‌کردم و همه چیز روش بود و هر ماه تمدید می‌کردم.

تغییر سیاست ابریشو!

یهو اول آذر بعد از تمدید وی‌پی‌اس، ابریشو یک ایمیل خیلی عجیب زد! پایان خدمات سرورهای مجازی خارج از ایران تا تاریخ ۲۴ آذر ماه!
من اولین حسم این بود که چقد عجیب! یعنی چی! البته من استفاده‌ای از خارج بودن سرور نمی‌کردم و دلیلی که خارج گرفته بودم این بود که خارج ارزون‌تر بود! بهشون تیکت زدم که آقا قضیه چیه؟ خودتون منتقل می‌کنید به ایران؟

اتفاق خیلی عجیب این بود که ۲۴ آذر گذشت و انتقال ندادن! و پیامی هم که برای اینکه انتقال بدن بهم ندادن، دو بار هم پیگیری کردم و جوابی ندادن، منم دیدم از ۲۴ آذر گذشته، گفتم اوکی حالا صبر میکنم آخر هفته اگه وقت شد خودم انتقال می‌دم، تا آخر هفته که میدونن باید انتقال بدن دیگه، حذف نمیکنن قطعا چیزی رو.

جمعه‌ی سیاه!

جمعه که از خواب پا شدم، دیدم ایمیل داون شدن سایت‌ها اومده برام، تلاش کردم که ssh کنم به vps، اما دیدم اصلا ipی سرور پینگ نداره! اینجا بود که فهمیدم یه اتفاق بد افتاده.

خواستم برم توی سایت ابریشو دیدم سایتشون پایینه!! شماره تلفنشون هم کسی جواب نمیداد و پنل vmwareاشون هم کار نمیکرد برای لاگین کردن از طریق vmware، تا شب صبر کردم که سایتشون درست بشه و بعد تیکت زدم که آقا چرا اومده پایین، داستان چیه؟ جواب‌هاشون و مکاتبات در زیر اومده:

خب در واقع خلاصه بخوام بگم این شد: ابریشو گفت که از ۲۴ آذر دیگه خارج پشتیبانی نمی‌کنیم، من گفتم بیارید ایران، گفتن باشه میاریم!، نیووردن، ۲۴ آذر گذشت، پاک کردن vps رو! 😐

بازگردانی؟

مهم‌ترین نکته برای برگردوندن دیتاها، داشتن یک بک‌آپ کامل از کل دیتاهاست، متاسفانه مسئله‌ای که توی گرفتن فول بک‌آپ بودن، این بود که استورج لازم برای اینکه فول بک‌آپ ساخته بشه از استورج خالی وی‌ام بیشتر بود، حتی بک‌آپی داشتم روی سرور قبلا که ۲۰ گیگ اینا حجمش بود، اونو هم به دلیل خسیس بودنم توی مصرف اینترنت دانلود نکرده بودم و ندارم، این شد که من بک‌آپ کاملی از دیتا ندارم که برگردونم.

چیزی که مطمئنم، اینه که قبلا بک‌آپی از دیتابیس‌ها گرفته بودم که روی لپ‌تاپم باید باشه، ولی هرچقد گشتم پیدا نشد! و در واقع استیت الآنم اینه که بک‌آپ هم ندارم انگار! پس در واقع «پرید!»

در ادامه چه می‌کنم؟

با توجه به این اتفاق، اول از همه پشت دستم رو داغ می‌کنم که از جایی که «برند» نداره، سرور اجاره نکنم، چرا از این نظر براش اهمیتی نداره که دیتا بپره نپره یا … و کیفیت نگهداریشون در این حد پایینه، در ادامه سعی میکنم چیزی که باقی‌مونده از طریق بک‌آپ یا … رو یه جوری بیارم بالا (مثلا همین بلاگ رو با کمک archive.org بالا آوردم)

سپس از یک‌جای دیگه هم یه استورج بگیرم و بک‌آپ بگیرم از همه‌چی که چنین اتفاقی دیگه نیوفته.

بد شد دیگه 🙁 کاریش نمیتونم بکنم، گند خورد!

۵ دیدگاه دربارهٔ «همه چیز پر!»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.