دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

کنکور نامه

بسم الله الرحمن الرحیم
خب… خداروشکر شکر کنکور هم تقریبا تموم شد و نتایج اولیه‌ش اومد…
تصمیم گرفتم الآن که حالم یه مقدار خوبه مطلبی رو منتشر کنم درباره‌ی کنکور، اینکه چجوری خوندم چه کردم چه نکردم و چه اشتباهاتی کردم و هم یه مروری کنم از خاطراتم و بیشتر مخاطبم سال پایینی‌های کنکوری شده هست.
شاید بگید توکه رتبه‌ت خوب نشده چرا مینویسی و اینا ولی تاجایی که من دیدم خیلی از کارای رتبه تک رقمیا رو نمیشه اجرا کرد…
ادامه رو بخونید :))

شروع کنکور…

این‌طور که یادم میاد من حدود ۲ام، سوم مهر از تهران اومدم یزد تازه به فکر افتادم که کنکور بخونم و …
تا اواخر مهر هنوز کتابای تستی رو که لازم داشتم نخریده بودم دلیلش این بود که اطمینان نداشتم چی خوبه و چی بده و می‌ترسیدم از انتخاب اشتباه و همچنین گرون بودن کتابا اینکه بخوای از کتاب خونه کتاب بگیری تحویل بدی هم خیلی خوب نبود پس در آخر یه تعداد کتابو برای طول سال از مدرسه گرفتم و بقیه‌شو هم خریدم.
قلمچی ثبت‌نام کردم و اولین آزمون قلمچی پُف‌مو خوابوند تقریبا ترازم حدودا ۵۴۰۰ شد و از خیلیا که سال‌های پیش به نظرم اسکل بودن از نظر درسی ضعیف تر بودم و این باعث شد شروع تقریبا جدی‌ای داشته باشم.

اگه برگردم ممکنه برم سراغ ثبت‌نام توی آزمونای گاج، توی کانالش میذاشت سوالاشو، خیلی سوالاش بهتر از قلمچی بودن بنظرم…
قلمچی بزرگترین مشکلش اینه که سوالاش و زمانش استاندارد نیست، اول اینکه عمومیا به جای ۲۵ تا سوال ۲۰ تا سوال میده دوم هم اختصاصی خیلی زیادتر از نرمال وقت میده به سوالا.
گاج هم جامعه آماریش خیلی کمه. یه مدلی بتونید برنامه‌تون رو تلفیقی بچینید خوبه بنظر.

توی شروع یه سری مشکلات داشتم اول اینکه تازه بود که به کنکور رو می‌آوردم سخت بود برام یه مقدار
دوم اینکه نمی‌تونستم عربی رو به صورت برنامه‌ای مث قلمچی پیش برم و عربی رو ضعیف عمل می‌کردم
و سوم اینکه من معمولی شب‌ها بیدار بودم روزها خواب، توی کنکور مجبور بودم که این روندو درستش کنم دیگه، پس باید شب‌ها رو زود میخوابیدم و صبحا هم زود بیدار میشدم… اون اوایل مهر تلاش کردم به درجه‌ی شب‌ها زود خوابیدن رسیدم ولی روز‌ها هم دیر بیدار میشدم. یه مدلی بود که توی روزای غیر مدرسه ۱۰/۱۱ ساعت خواب داشتم به جای ۷/۸ ساعت خواب… الآن که دارم اینو مینویسم به نظرم میرسه میتونه به خاطر کم‌خونی و … باشه این مشکلو داشتید یه دکتری چیزی برید حیفه واقعا… من تقریبا تا آخر کنکور با این مشکل روبرو بودم، یه مدت درست شده بود ولی دوباره از از نوروز به سراغم اومد. 🙁

کتاب‌ها

خب، کتاب هم خریدم اما چه چی خریدم؟ اینجا شرحی از کتابایی که خریده بودم و توضیحی درباره‌شون اینکه مضخرف بودن یا عالی هم می‌نویسم.

عمومیا:

ادبیات: برای ادبیات من ادبیات موضوعی گاجو خریدم و همچنین زبان‌فارسی هامون سبطی رو از مدرسه گرفتم، بعدن هم کتابای لغت و املا و تاریخ ادبیات (از این کوچیکا)ی نشر الگو رو گرفتم.
تقریبا تا بعد از عید نوروز برنامه‌م این بود که قرابت رو ادبیات موضوعی جلو می‌رفتم چند وقت یه بار هم از روی هامون سبطی می‌خوندم.
این شد که ادبیاتم ضعیف شد :))
مشکل اینجا بود که اولا این دوتا کتاب کوچیکا رو خیلی دیر خریدم، اینا کتابایی بودن که توی طول سال خیلی مفید می‌تونستن باشن و در آخر هم جمع بندیایی که داشتن به درد جمع بندی کنکور میخورد اگه برگردم، اینا رو اول همون اول می‌خردم، توی پارت بندی ادبیاتم برای خوندن و زدن تستاش وقت میذاشتم.
هامون سبطی رو هم نمیخردم یحتمل. مشکل اینجاست که به شدت زیاده گویی کرده اونم توی مبحث ۴ سواله‌ی زبان فارسی، قوی شدن زبان فارسی در گروه زدن تست اونم تستای کنکور یا شبیه کنکور هستش و خوندن یه دور کتاب زبان فارسی یاد گرفتن نکات از طریق تست موثرتر بود تا خوندن از روی نکات و … از توی کتاب هامون سبطی البته اینو توی اواخر بهش رسیدم.

عربی: خب، من عربی بیشترین درصدم توی کنکور بود البته میتونم بگم عربیم در حد لازم قوی نبود.
من عربی کتابی که خریدم عربی انتشارات مهر و ماه نویسنده مهران ترکمان بود، به نظرم بهترین کتاب برای یکی هست که عربی رو ۰ نیست و مشکل اصلیش به شدت لوس بودن نویسنده‌ش هست، عربی درسیه که اون فرّار بودن دروس عمومی رو نداره و وقتی به ۱۰۰ رسید ۱۰۰ میمونه و کم نمیشه و از چند بخش تشکیل شده که نمیشه با پیشرفتن روی برنامه‌ی آزمونایی مث قلمچی پیشرفت کرد توش چون آزمونای برنامه‌ای بر اساس قواعد پیش میرن و سوالای اول آزمون قواعد نیستن.
من این مشکل رو با عربی داشتم و سعی میکردم اوکی بشم باهاش ولی اوکی نشد تا امتحانات نوبت اول، توی این دوره روزی ۱:۳۰ گذاشتم و ترجمه رو بستم، بعدش با خیال راحت به قواعد و متن رسیدم و این شد که خوب شد درصدش
پیشنهادم اینه اگه توی تابستون روی بخشای پایه‌ای و پر نمره‌ی عربی مث ترجمه کار کنید تا هم درصدش بیاد بالا هم بتونید طول سال قواعدو برنامه‌ای پیش برید و قوی شید.
عربی هم به شدت تست نیاز داره بزنید براش و با خوندن تنها اصلا پیشرفتی حاصل نمیشه.

دینی: من برای دینی میکرو گاج جامع نوشته‌ی زهرا سمیعی عارفو داشتم کتاب خوبیه و میتونه جای کتاب درسی رو بگیره. سعی کنید وقتی میخونید حفظ کنید آیه‌ها رو ولی لازم نیست توی طولانی مدت یادتون بمونه همون حفظ کردن اولیه باعث میشه وقتی یه تیکه از آیه رو ببینی ادامه‌ش یادت بیاد و برای وضع کنونی که یه تیکه آیه رو میدن ادامه‌شو میخوان راه گشاست. موقع آزمونا هم برای جمع بندی پنجره‌های جلد دومشو میخوندم کل پنجره‌های کل درساشو توی ۳ تا پارت ۱:۳۰ ای میشد خوند پس چیز خوبی بودن… من راضی بودم از این کتاب ولی میگن آی کیو اش هم خوبه.

زبان: من اوایل به پیشنهاد معلممون خط سفید خریدم. برگردم خط سفید نمیخرم قطعا، خط سفید فقط به درد کار معلم یا کسی که زبانش خیلی قویه میخوره به نظرم، چون اولا همه‌ی کلمات کتابو نیوورده و با خوندن کلماتش این تضمین وجود نداره که شما کلمه‌ت فوله. همچنین پاسخ‌نامه‌ی تستی برای سوالای تالیفی و  تشریحی برای سوالات غیر تالیفی نداره.

من بعد از نوروز شهاب اناری مبتکران رو خریدم به نظرم بهتر بود، ولی اینجا هم اشتباه کردم چون شهاب اناری رو باید طول سال کار کنید نمیشه توی ۳ ماه تمومش کرد…

اختصاصی

ریاضی ۲: راستش من کتابی برای ریاضی ۲ نگرفتم ولی برگردم یه کتاب کوچیک هم شده میگیرم حیفه ۵ تا سوال اولو قوی نباشید.

حسابان: برای حسابان، نشرالگو تست گرفتم، کتاب سطح بالا و خوبیه فقط ریاضیتون قوی نیست نرید سراغش اذیت میشید، به نظرم میتونه کتاب بهتری ازش وجود داشته باشه ولی درس‌نامه‌های تقریبا خوبی داره و نویسنده‌ش به نظرم به شدت با سواد تر از بقیه‌ی نویسنده‌هاست.

دیفرانسیل: برای دیفرانسیل من خیلی سبز گرفتم که روش عکس توپ پاره بود. درسنامه‌هاش خیلی زیادن و هرچی نکته‌ای که چه لازمه چه لازم نیستو توش نوشته یکی اونا رو حفظ کنه دیفرانسیلش خیلی قوی میشه ولی حفظ اونا خیلی سخته و ممکنه زده بکنه آدمو. غلطای کتابش زیادن، یه جوریه آدم احساس میکنه ویرایش نشده هست کتاب.
تست‌هاش هم خوبه ولی من به نظرم این کتاب یا آی‌کیو گاج میتونن خوب باشن برگردم بازم همینو میگیرم.

توی عید نوروز هم ک جم بندی نیمسال اول بود سه سطحی دیفرانسیلو گرفتم و کد تستای نیم سال اولشو زدم..

جبر و احتمال: من کتابی براش نگرفتم ولی برگردم میگیرم

ریاضیات گسسته: من بانک تست ریاضی گسسته اندیشه فائقو گرفتم، تستاش زیاد ولی خوب بودن راضی بودم ازش. ولی درسنامه نداره ریاضی گسسته‌تون قوی نیست به دردتون نمیخوره.

هندسه ۱: برای هندسه ۱ اوایل خریت کردم و کتاب نگرفتم بعد از نوروز خط ویژه گاجو خریدم که اونم خریت بود :)) به نظرم هندسه‌۱ گرچه ساده تره ولی مهم تره، گاها همه‌ی سوالای هندسه یه نیم نگاه به هندسه ۱ دارن و لازمه تسلط کامل داشتن روش. هندسه هم به شدت باید تست بزنید و سوال حل کنید براش که ذهنتون اوکی بشه.

هندسه ۲: برای هندسه ۲ من نشر الگو تست رو گرفتم ولی کتاب مناسب کنکور نبود برام، چون تست‌ها و درسنامه‌ی زیاد داشت و یه مدل ساخته شده بود که توی سال تحصیلی سوم خونده بشه نه توی ۳ ماه پیش‌دانشگاهی، این باعث شد با اینکه زیاد وقت میذاشتم روش بازم کم بیارم و تموم نشه البته هندسه‌م هم قوی نبود تستاش رو طول می‌کشید حل کنم.

هندسه تحلیلی: من کتاب تحلیل خیلی سبزو گرفتم، اصلا راضی نبودم، غلطاش زیادن و زیاده گویی‌هاش زیاد تر. دانش‌آموزو زده میکنه از تحلیلی نمیدونی کجاش مهمه حفظ کنی کجاش مهم نیست حفظ نکنی، فک کنم گاج اینا بهتر باشن، بعدا هم اگه خط ویژه گاجو بگیرید در اواخر خوبه هم خلاصه نویسی داره هم ایده‌های حل رو گفته.

آمار: آمار ۲ تا سوال میاد و تقریبا هم از فصل آخر، من خط ویژه گرفتم براش خوب هم بود تقریبا…

آواخر کار برای جمع بندی ریاضیا برنامه‌م این بود ک آبی قلمچی رو یه سری تست تیپ داشت اونا رو بزنم ک البته خراب شد برنامه‌م و نتونستم اجراش کنم.. ولی اولین سوالی هر ایده رو تیپ کرده.

فیزیک پایه: برای فیزیک پایه گاج رو گرفتم، گاج درسنامه‌های تستی داره یعنی شما مفهومیت قوی نباشه به دردت نمیخوره و مشکل دومش هم اینه که سوالاش ضعیفن، بهتره حتما یک قدم تا ۱۰۰ اش رو هم بزنید بفهمید دنیا دست کیه. (بعدا درسنامه‌های فیزیک خیلی سبز با جلد گوره خر رو خوندم مفهومم اوکی شد) ولی تعداد سوالاش و اینا معقول هستش و ۲/۳ تستاشو بزنی فیزیکت یعنی قابل قبوله

فیزیک پیش‌دانشگاهی: من برای این ۲ جلد پیش‌دانشگاهی از فیزیک ۴ جلدی خیلی سبزو گرفتم، درسنامه و سوالاش خوبن، سوالای یک گام فراترش رو هم میزدم باعث میشد ذهنم باز بشه ولی مشکلش این بود که سوالاش زیاده خیلی خیلی خیلی …. باید زود شروع کنیدش تا عقب نمونید.

اواخر سه سطحی فیزیکو هم گرفته بودم سوالاش قشنگن وقت داشتید و فیزیکتون قوی بود اونو هم بزنید..

شیمی: من برای شیمی جامع گاج رو گرفتم، به نظرم درس‌نامه‌هاش خوب بود ولی تستای ضعیفی داره. بهتره جلد دوم این با یه کتاب دیگه رو تهیه کنید که درس‌نامه‌هاشو بهره ببرید و یه کتاب دیگه هم برای تست زدن داشته باشید.

برای تست‌های دوره‌ای هم شیمی فار رو گرفتم ولی وقت نشد که تستاشو بزنم همچنین مطالب کلا خارج کتاب هم زیاد داره به نظرم به درد نمیخوره خیلی :/

از سه سطحیای قلمچی هم فیزیک و دیفرانسیل و شیمیشو داشتم (شیمیش تو قلمچی موقع ثبت نام کرد توی پاچه‌م) اون دوتاش هم بن خرید دادن دیدم مفته خریدم :)) دیفرانسیلشو کل تستای نیمسال اولشو کار کردم بنظرم خوب بود.

برنامه‌ریزی

برای برنامه ریزی مدرسه‌ی ما اینجوری بود که شنبه تا سه شنبه کلاس بود، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه هم تعطیل بودیم (تا اسفند)
مدیرمون آقای اکبرنژاد اومد و صحبت کرد من مدلی که ایشون گفتو تقریبا اجرا کردم راضی بودم خودم از مدلش.

برای طول سال اینجوری بود که بعد از ظهر شنبه و یک شنبه و دو شنبه و نیمی از سه‌شنبه و نیمی از جمعه رو میذاشتم برای دروس پیش‌دانشگاهی، چهارشنبه و پنج‌شنبه و نیمی از جمعه هم برای پایه ها.. در روزایی که فرداش مدرسه داری ممکنه معلما امتحان بگیرن و از این چیزا پس بهتره درس معلمو بخونید مدل خوندن هم یه مدل تلفیق مطلب همون روز خوندن و برای فرداش خوندن بود.

برنامه‌م ۸ تا پارت عه ۱ ساعت و نیمه داشت که بین هر کدومش یک ربع استراحت داشتم. (البته ۴ تاش نیم ساعته بود برای نماز ظهر و شب و ناهار و شام) روزای مدرسه ۳ یا ۴ تا پارت کمتر میذاشتم (تا ۱:۳۰ مدرسه بودیم و از ۲:۳۰ شروع می‌کردم خوندنو)

هر دو هفته بعد از قلمچی دادن میومدم میشستم برنامه‌ی ریز برای ۲ هفته‌ی آینده رو می‌نوشتم که چه مباحثی توی آزمون میاد و چیا باید بخونم، جمعه‌ی هفته‌ی اول و پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی دوم ۵ تا پارتشو به اسم پنجره باز خالی میذاشتم که اگه مریض شدم یا خوابم میبرد یا نرسیدم طول هفته کم‌کاری داشتم بتونم جبران کنم، اگه هم درسی کم وقت گذاشتم و بیشتر میخواد پنجره باز جبرانش کنه.

همچنین در مورد عمومی و اختصاصی یکی از رفیقام خبط کرد و عمومی کم وقت گذاشت. عمومی میتونه کلید زیر ۱۰۰ شدن کنکور باشه برای خیلیا. نه بیشتر از حدس وقت بذارید نه کمتر، ۱/۴ الی ۱/۵ وقتتون باید برای عمومی باشه.
درسته که اختصاصی ضریب ۴ داره و عمومی ضریب ۱، ولی طول سال عمومی خوندن و خوب تست زدن براش باعث میشه عمومیتون به ۹۰ برسه، ولی همین کارو برای ریاضی کنید ممکنه ۷۰ بالاتر نیاد…

یه وقتی رو بذارید برای خلاصه نویسی مثلا اگه یه درس ۵ تا پارت لازم داره، ۵.۵ ای بذارید و اون نصفه رو خلاصه نویسی کنید مطالب رو، من خلاصه نویسی کم کردم بعضی درسا آخر کار داشتم به فنا میرفتم، چیزای مهم و فرار، سوالایی که راه حل همه‌مدل سوال حل شو براش دارید و … روبنویسید ۱/۴ هر برگ خلاصه نویسی رو هم خالی بذارید که اگه بعدا چیزی به ذهنتون رسید بهش اضافه کنید.

توی برنامه‌م تفریح در حد تلوزیون دیدن در حد ۴۵ دقیقه در روز بود. موبایل و کامپیوترو کنار بگذارید حتما… محل مطالعه‌تون یه جوری باشه که از تلوزیون و موبایل و تلفن و اینا دور باشه بهتره، مدرسه درس خوندن هم خوبه هم بد، اگه بچه کوچیک دارید مجبورید برید مدرسه فقط دقت کنید قرائت خونه‌ای که مراقب نداره به هیچ دردی نمیخوره. بچه‌ها یا لپ‌تاپ میارن پی‌اس میزنن یا ورق یا هی یکی حواس بقیه رو پرت میکنه. (توی مدرسه‌ی ما که اینجوری بود…) شما نیاز به تفریح ندارید واقعا توی امسال، الکی وقتتون رو هدر ندید که بعدا حسرتشو بخورید…

پایان نیم‌سال اول

خب خوندم و خوندم تا نزدیکای امتحانای نوبت اول ۶۵۰۰ رو ثابت کرده بودم، تا این موقع همون طور که گفته بودم تازه داغ شده بود موتورم، طول امتحانات چون میخواستم عربیم بیاد بالا روزایی که امتحان داشتیمو یه پارت عربی میخوندم، برای هر درس مثلا اگه دو روز وقت بود یه روز پایه‌شو مرور میکردم یه روز پیششو، به نظرم امتحانا وقت خوبی برای برگشتن به کتابا هست، کتابا رو بخونید همیشه یه بارم شده اینجا اون یه بارم شده عه اجرا میشه… خلاصه نویسیا و ستاره دارها هم میتونن کمک کنن این موقع…

بعد از تموم شدن نیم سال اول و امتحانا توی امتحان قلمچی یه تراز ۷۶۰۰ هم اوردم و این روحیه داد بهم و شروع کردم قوی‌تر خوندن.

شروع نیم‌سال دوم

نیم سال دوم کار سخت تر بود، چون توقع‌م از خودم بالاتر رفته بود معلما هم زور میزدن زود تموم کنن، رقیب‌ها هم جدی‌تر شده بودن حدود ۷۰۰۰ ترازو تونستم نگه دارم، عمومیمو تثبیت کردم و درسای جدیدو میخوندم دقیقا اتفاق خاصی توی ذهنم نیست همینجور گذشت تا به نوروز رسیدیم.

توی این نیم‌سال دوم مشکل اصلی اینجاست که باید برنامه‌ی خوبی رو برای اجرا داشته باشید، چون درسا از مدرسه جلو‌ترن نمیشه در حد مورد نیاز با درسا جلو رفت، اینجا من درسا رو گذاشتم که بعد عید ببندم ولی اینم بد بود، باید یه تست اندک و مطالعه‌ی کل کتابو داشته باشید تا وقتی اون طرف سال میاید روش هنگ نکنید که چی بود اینا.

از یه هفته قبل از نوروز شروع کردم به جمع بندی کردن نیم‌سال اول پیش و پایه بر اساس برنامه قلمچی.
می‌تونم بگم که خیلی تست زیاد زدم توی اختصاصی و عمومی هم پیشرفت کردم یه مقدار… اینجا من به خبطی کردم و اون این بود که تلاش کردم از ۱۲ ساعت به ۱۳.۵ ساعت برسونم برنامه‌مو و خواب و استراحتمو کمتر کنم. مشکل اینجاست که با شروع بهار خود به خود آدم خوابش میگیره میخواد بیشتر بخوابه. اونی که میتونه نگه داره خودشو وضعیت قبلی اوکیه حالا مث منی میخواست بهتر کنه بدتر شد نمیتونستم اجرا کنم برنامه‌مو…

بعد از تموم شدن نوروز بهمون گفتن که مثلا تا فلان تایم که سه هفته‌ای زودتر از چیزی که قلمچی گفته بود تموم باید بشه درسا و اینا و سنجش هم اگه ببینید زودتر شروع میکنه. اعتنایی نکنید و روی قلمچی پیش برید بهتره چون تقریبا اکثر بچه‌ها نمیتونن زودتر تموم کنن، الکی بخواید تموم کنید درسا گربه شور میشن به درد نمیخوره خوندن اونجوری…

از ایام امتحانای ما تا کنکور حدود ۲ ماه زمان بود این موقع باید شروع کنید حتما جمع بندی رو، کنکور گرفتن بهتره علاوه بر رشته‌ی خودتون عمومی‌های غیر انسانی رشته‌های دیگه رو هم بدید این باعث میشه عمومیتون خیلی قوی بشه، تست زیاد بزنید اینجا هم و حتما شروع کنید جمع بندی رو آخر کار توش نمونید.

من یه مقدار وقت گذاشتم برای امتحانا، برگردم به جاشون تست میزنم، چون تاثیر مثبت یعنی هیچی. پاس بشید کافیه زیر ۱۰۰۰ بشید همه‌ش رو میزنه فاقد تاثیر مثبت حتی اگه همه‌شو ۱۰۰ زده باشی.

من از امتحانات و ماه رمضون ضربه خوردم :)) تمام ماه رمضون رو روزه شدم ولی برنامه‌ی غلطی رو پیش گرفتم، من به شخصه توی قبل از کنکور شب بیدار بودم و گفتم خب الآن هم شب بیدار میمونم اوکیه دیگه، نشد که بشه، چون بعد از افطار که تا ۱۲ یک اینا داره فیلم میده آدم تحریک میشه، بعدشم ۲ تا پارت تا سحر فقط وقت بود، بعد از سحر دوتا پارت بود بخونم و بعدش یه کنکور میدادم و میخوابیدم. اون بعد کنکور چون هیجان داشتم خوابم نمی‌برد و دوباره باعث میشد دیرتر بیدار بشم و گند میخورد دیگه… کلا یه مدلی بود خوب نبود این مدل شب بیداری برام توی رمضون.

من شیمیم ضعیف بود، کنکور هم ۴۹.۵ زدم شیمی رو که ضعیف حساب میشه، ولی اگه در نظر بگیریم دو ماه آخر در حدی شیمی خونده بودم که قوی باید میشدم ولی مسئله اینجاست که فرایند قوی شدن ۳ ماه حداقل زمان لازم داره از وقت شروع، فک نکنید یه روزه میشه از ۲۰ رسید به ۸۰ هرکاری کنید نمیشه…

همین کارا رو کردم و رفتم کنکور دادم…. :)) حسش نیست توضیح بدم

بعد از کنکور

خب کنکور که تموم شد با خوش‌حالی از سر جلسه اومدم بیرون و حس میکردم خیلی خوب میشم، کنکور ۹۵ رو که هفته‌ی پیشش حدودا گرفته بودم تخمین ۶۰ منطقه داشت برام و چون یه هفته رو به نظرم به خوبی جمع بندی کرده بودم انتظار بهتر از ۶۰ داشتم (چیزی نمیخوردم کنکورایی که از خودم میگرفتم چون روزه بودم، انتظار داشتم گشنگی به جای استرس عمل کنه توی آزمونای خونه‌گی). وقتی نشستم صحیح کردم به نظرم اومد شاید ۳۰۰ هم نشم. این باعث شد به شدت ناراحت بشم تا اعلام نتایج و بعد از اومدن نتایج دیدم که ۱۷۲ شدم با اینکه باید براساس پیشفرضای خودم ناراحت میشدم چون تصحیح خودم رتبه‌ی بدتری رو بهم میگفت خوش‌حال شدم، الآن که اینو مینویسم التماس دعا دارم برای اینکه شریف سهیمه رو قبول کنه مهندسی کامپیوتر شریف قبول بشم 🙁

و اما یه سری نکته که واجبه بگم شاید گفته‌م توی متن ولی دوباره میگم:

 • سال کنکور نیازی به تفریح زیاد ندارید، یه ساله هزارسال نیست، این یه سالو نچسبید ممکنه بعدش به شدت حسرت بخورید؛  البته تغذیه میخواد روحیه‌تون دیگه؛ مثلا بعد هر آزمون با رفیقا بزنید بیرون و استراحت کنید و..
 • بعد شما  ۱۲ ساعت هم درس بخونی ک میشه ساعت مطالعه‌ی عالی، ۸ ساعت هم بخوابی به ازای هر یک ساعت و نیم یه ربع استراحت کنی میشه ۲ ساعت،  ۲ ساعت دیگه هم زمان دارید برای استراحت و تفریح.. ولی حواستون باشه تفریح بقیه‌ی تایمتون  رو نگیره…
 • عمومیا مهمن، براشون به صورت مداوم وقت بذارید و تست بزنید برای چیزای تستی هم به شدت. تست چیزارو توی حافظه‌ی طولانی مدت میچسبونه و بهتون میگه چیا مهمن و چیا مهم نیستن.
 • من احساسم این بود که ۵ تا تستی که روش وقت بذاری و بزنی از ۲۰ تا تستی که سریع بزنی مهم تره. این حرف یه جا درسته یه جا غلط ولی من اشتباه کردم و همه‌جا اجراش کردم.
  اینجوریه که بعد از یادگیری اولیه یه مدل آروم تست بزنید خوبه ولی بعدش سرعتی باید تست بزنید بنظرم، وقتش هم اگه سر جلسه امتحان هر سوالی ۹۰ ثانیه وقت داره شما باید بتونی تو ۷۰ ثانیه بزنی تستی رو مثلا ۳۰ تا تستو توی ۳۵ دقیقه… اینکارو نفرات برتر کردن منم خبطم همین بود دیگه… ریاضی ۸۵ دقیقه وقت داشت روی ۸۵ دقیقه تنظیم کردم بتونم بزنم، حالا وقتی یه ذره سخت میشد یا حالم خوب نبود خراب میکردم، ولی یکی از دوستام بهتر کار کرد توی ۶۰ دقیقه همه‌ی ریاضیا رو میزد تقریبا… اینو من آگاه نبودم درباره‌ش که میشه اینقد سریع شد توی تست زدن و به همین دلیل تلاشی نکردم براش. شما بدونید و تلاش کنید و سریع بشید دیگه.
 • الآن حدود تراز بر اساس درصد توی کنکور ۹۶ رو می‌تونید از اینجا ببینید: https://atofighi.github.io/konkoor96/darsadToTaraz.html
  باهاش میشه فهمید مثلا درسا چقد اهمیت داشتن یه سوال یا یه درصدشون واقعا توی کنکور…
 • رتبه‌ی کنکورم هم توی منطقه‌ی ۲ در زیر گروه ۱ برابر با ۱۷۲ هستش.
 • دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه بعدا یادم اومد اضافه میکنم.

همچنین بازهم التماس دعا…

ببخشید سرتون رو درد آوردم.

۴ دیدگاه دربارهٔ «کنکور نامه»

سلام.
والله من که از فضای کنکور خیلی خیلی دور شدم و خودم پایه‌ام خوب بود. کلا این متن رو هم به عنوان یه دانش‌آموزی که اون موقع کنکور داده و کله‌اش گرم بوده بخون و کلا حرف‌های غیر تخصصی‌ای بوده. ولی به نظرم باید امیدوار بود و تلاش کرد. اینجوری حداقل در آینده آدم حسرت نمی‌خوره.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.